Wbrew pozorom, cukrzyca to bardzo powszechna choroba

Według danych statystycznych co dwudziesty Polak ma cukrzycę. To oznacza około dwa miliony ludzi, których dotyka ta choroba. Tym samym ktoś z naszego najbliższego otoczenia prawdopodobnie ma doświadczenia wynikające z cukrzycy. Warto zatem dowiedzieć się na czym polega ten problem, jakie są typy cukrzycy i w jaki sposób sobie z nią radzić.

Cukrzyca to choroba metaboliczna, której charakterystyczną cechą jest podwyższony poziom glukozy we krwi czyli tzw. hiperglikemia. Wiąże się to z niewystarczającą produkcją insuliny przez trzustkę. Cukrzyca wpływa niekorzystnie na działanie innych narządów głównie serca, oczu i nerek.

Rozróżniamy kilka rodzajów cukrzycy. Choroba ta najczęściej spotykana jest pod postacią cukrzycy tzw. typu 2, objawiającej się małą wrażliwością tkanek na produkowaną insulinę. Podobnie choroba wygląda w przypadku typu 1, z tym że utrzymana jest standardowa wrażliwość tkanek. Cukrzyca ciężarnych powiązana jest zaś z okresem dużych zmian hormonalnych w czasie ciąży.

Współcześnie cukrzycę leczy się już nie tylko poprzez samą kontrolę dostarczanych węglowodanów, lecz także przez leczenie innych schorzeń towarzyszących chorobie. Ryzyko rozwoju choroby zmniejszają duża aktywność fizyczna, właściwa dieta, stała masa ciała i regularne pomiary glukozy za pomocą glukometru.